International Championships

Olympic Games

OLYMPIANS

Last update at 30 September 2016

The Olympic Games are held every four years; having first been held in Athens in 1896.

27 Club athletes have represented Australia at the Olympic Games

They have achieved
5 medals.

Gold 
Silver 
Bronze


Max Binnington
1976 Montreal
110m Hurdles DNF
4*400m Relay 5th in heat

Brenda Carr (Jones)
1960 Rome
800m SILVER 2:04.58

Ron Clarke
1964 Tokyo
5000m 9th 13:58.0
10000m BRONZE 28:25.8
Marathon 9th 2:20:26.8
1968 Mexico
5000m 5th 14:12.4
10000m 6th 29:44.8

Tony Cook
1964 Tokyo
5000m 5th in heat 14:02.4
10000m 8th 29:15.8
Marathon 51st 2:42.03.6

Rhydian Cowley
2016  Rio De Janiero
20km Walk 33rd  1:23.30

Duane Cousins
1996 Atlanta
50km Walk DNF (officials misdirected causing 1 lap short) 
2000 Sydney
50km Walk 34th 4:10.43.0

Robert Decastella
1980 Moscow
Marathon 10th 2:14.31.0

Sharon Firusia
Ran for the Solomon Islands
2016 Rio De Janiero
5000m   18:01.62

Peter Fitzgerald
1976 Montreal
200m 8th in Semi 21.29
100m 6th in heat 10.87

Debbie Flintoff-King
1984 Los Angeles

400m Hurdles 6th 56.21
1988 Seoul
400m Hurdles GOLD 53.17

Tim Forsyth
1992 Barcelona

High Jump BRONZE 2.35m
1996 Atlanta
High Jump 7th 2.32m

Ryan Gregson
2016  Rio De Janiero
1500m  9th   3:51.39

Nick Harrison
2004 Athens

Marathon 45th 2:21.42

Benita Willis
2004 Athens

10000m 24th 32:32.01

Don Keane
1956 Melbourne

20Km Walk 6th 1:33:52.0

Genevieve La Caze
2016  Rio De Janiero
3000m Steeplechase  9th  9:21.21   
5000m  12th  15:10.35

Kris McCarthy
2000 Sydney

800m 5th in heat 1:48.9
2004 Athens
800m DNS (inj)

Rob McGregor
2000 Sydney

Pentathlon

Andrew Martin
2000 Sydney

Javelin 16th 81.31m

Gary Minihan
1984 Los Angeles

400m 4th in heat 46.93
4*400m Relay 4th 

Sonia O'Sullivan
2000 Sydney

5000m SILVER
2004 Athens

Julian Paynter
1996 Atlanta

5000m 12th in Semi 14:00.25

Lawrie Peckham
1964 Tokyo

High Jump 10th 2.09
1968 Mexico
High Jump 8th 2.12
1972 Munich
High Jump 18th 2.10

Michael Power
2000 Sydney

5000m 13th in heat 13:51.0

Rohan Robinson
1996 Atlanta

400m Hurdles 5th 48.28
2000 Sydney
400m Hurdles 4th in heat 50.80

Pat Scammell
1984 Los Angeles

1500 10th in Semi 3:40.83
800 7th in Rd 2 1:47.4
1988 Seoul
1500m 35th 3:45.21

Rossifelo Sousi
Ran for the Solomon Islands
2016  Rio De Janiero
5000m   15:47.76

Trevor Vincent
1964 Tokyo

3000m Steeple 8th in heat 8:58.8

Chris Wardlaw
1976 Montreal

10000m 12th 28:29.91
Marathon 35th 2:23:56.8
1980 Moscow
Marathon 28th 2:20:42.0

World Cup - Athletics

WORLD CUP

Last updated on 30 September 2016

This competition was begun in 1977 in Dusseldorf, Germany, with Australia being part of the Oceania Group. In 2010 it was changed to the CONTINENTAL CUP. 
It has been held on 12 occasions.

14 club athletes have represented Oceania for 2 medals
SILVER and 
BRONZE medal


Vin Plant
1977

110 Hurdles DNS

Chris Wardlaw
1977

10000m DNF

Stephen Foley
1979

1500m 6th 3:47.8

Ray Rigby
1979

Shot Put 8th 16.43m

Gary Minihan
1981

400m 6th 46.85
4*400m 8th 3:07.11
1985
4*400m 3rd 3:01.35

Debbie Flintoff King
1985

400m 6th 51.57
400m Hurdles BRONZE 55.34
4*400m 6th 3:35.93

Shane Naylor
1989

4*100m 7th 39.20
1992
100m 6th 10.50
4*100m 6th 39.63

Lee Naylor
1992

4*400m 6th 3:34.48

Tim Forsyth
1994

High Jump SILVER 2.28m

Rohan Robinson
1994

400m Hurdles 7th 51.12

Kris McCarthy
2002

800m DNF

Michael Power
2002

5000m 8th 13:58.07

Susie Power
2002

3000m 5th 8:58.09

Sean Wroe
2006

4*400m 8th 3:05.54 

World Championships - Athletics

WORLD CHAMPIONSHIP REPRESENTATIVES

Last updated 30  September 2017

These championships were first conducted in Helsinki, Finland, in 1983 and are held every two years, in the years preceding and following the Olympic Games.

19 
club athletes have competed and have attained 3 medals;
Gold
Silver 
Bronze
Our athletes have been members of 5 relay teams


Peter Bourke
1983 Helsinki

800m 4th in heat 1:48.15
1987 Rome
1500m 9th in semi 3:38.42

Jeff Coole
1983 Helsinki

Marathon 38th 2:20.25.0

Rhydian Cowley
2013 Moscow   
20 km Walk   50th  1:33.35
2017 London 
20km Walk   56th   1:30.40

Robert Decastella
1983 Helsinki

Marathon GOLD 2:10:03

Debbie Flintoff-King
1983 Helsinki

400m Hurdles 5th in semi 56.68
1987 Rome
400m Hurdles SILVER 54.19

Tim Forsyth
1991 Tokyo

High Jump 11th in Q 2.24
1993 Stuttgart
High Jump 9th 2.28
1995 Gothenberg
High Jump 8th 2.29
1997 Athens
High Jump BRONZE 2.35
1999 Seville
High Jump QRnd 2.26

Ryan Gregson
2017 London
1500m . 9th in heat  3:43.28

Nick Harrison
2001 Edmonton Marathon

23rd 2:23:24
2003 Paris
Marathon 51/94 2:20.16

Kellie Hetherington
2013  Moscow
800m  22nd  2:01.57

Genevieve LaCaze
2017 London
3000m Steeplechase . 12th . 9:26.25

Benita Willis
2005 Helsinki

10000m 19/27 31:55.15
2007 Osaka
10000m 17/22 32:55.94

Genevieve LaCaze
2015 Beijing 
3000m Steeplechase 22nd 9:39.35

Gary Minihan
1983 Helsinki

400m 5th in Qual 46.32
4*100m 4th Ht 40.02
4*400m 5th Ht 3:11.62
1987 Rome
4*400m 7th Semi 3:04.59

Kris McCarthy
2003 Paris

800m 20/58 1:47.61

Shane Naylor
1995 Gothenberg 

100m 8th in Rd 2 10.49

Rohan Robinson
1991 Tokyo

4*400m 4th in Rd1
1993 Stuttgart
400m Hurdles 5th in semi 49.36
1995 Gothenberg 
400m Hurdles 4th in ht 3 49.6
1997 Athens
400m Hurdles 6th in heat 51.67

Pat Scammell
1987 Rome

1500m 10th in Rd1 3:44.93
1991 Tokyo
1500m 12th insemi 3:45.17

Sean Wroe
2007 Osaka

400m 14/60 44.25
4*400m 5/15 3:02.59 
2013  Moscow
4*400m Relay 5th 

World Championships - Cross Country

WORLD CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

Last update 30 September 2016

These championships were instigated in 1973 and have been contested on 35 occasions.

16
club athletes have represented Australia at these championships for 1 GOLD

In 1999 a short course was added to a Long course.
 

Anna Thompson 
7 championships, 12 races

Short - 2002 15th, 2003 27th, 2004 33rd, 2005 19th, 2006 25th
Long - 2004 26th, 2005 16th, 2006 27th, 2007 18th, 2008 27th, 2010  58th,  2011  77th.

Julian Paynter 
5 senior and 1 junior championships, 6 races

Junior - 1988 28th
Senior - 1993 91st, 1994 29th, 1995 68th, 1996 25th, 1997 dnf

Adam Hoyle 
5 championships, 5 races

1983 81st, 1985 209th, 1986 30th, 1987 156th, 1989 62nd

Chris Wardlaw 
4 championships, 4 races

1975 47th, 1977 23rd, 1979 72nd, 1981 81st

Robert Decastella 
4 championships, 4 races

1977 37th, 1979 62nd, 1981 6th, 1982 10th

Michael Power 
4 senior and 1 junior championships, 5 races

Junior - 1994 98th
Short Senior - 2000 69th, 2001 24th, 2002 21st, 2004 25th

David Ruschena 
3 championships, 3 races

Short - 2004 115th
Long - 2005 115th, 2006 121st

Benita Willis
4 championships (+1 as non member), 5 races

Long - 2004 GOLD2005 7th, 2006 4th, 2008  11th.
Short - 2006 4th

Dave Chettle 
2 championships, 2 races

1977 116th, 1979 120th

Tim O'Shaughnessy 
1 championship, 1 race

1977 90th

Robbie O'Donnell 
1 championship, 1 race

1993 118th

Nick Harrison 
1 championship, 1 race

Long - 1999 131st

Susie Power 
1 championship, 1 race

Long - 1999 40th

Sonia O'Sullivan 
1 championship, 2 races
Long - 2000 7th
Short - 2000 15th

Mark Thompson 
1 championship, 1 race

Short - 2002 81st 

Ben Kelly
1 championship race  
2015 Junior  104th.

Miscellaneous



Commonwealth Games

COMMONWEALTH GAMES REPRESENTATIVES

Last updated 30 September 2016

These Games were first conducted between the countries of the British Empire in 1930 in Vancouver Canada. They are held every four years; two years either side of the Olympic Games.

Our Club has had 33 athletes compete for a total of 35 medals

9 GOLD
14 SILVER
BRONZE

Relay representation:
7 athletes
GOLD 
SILVER 


Herb Bascombe
1930 Vancouver

440 yds 6th TNK
880 yds 5th TNK

Peter Baxevanis
1990 Auckland

Hammer Throw 7th 68.06

Max Binnington
1974 Christchurch

110m Hurdles BRONZE 13.88
1978 Edmonton
110m Hurdles SILVER 13.73
1982 Brisbane
110m Hurdles 5th 13.72

Peter Bourke
1982 Brisbane

800m GOLD 1:45.18
1986
800m 5th in Semi 1:48.4
1500m 5th 3:54.48

Dave Chettle
1978 Edmonton

Marathon 15th 2:25:14.3

Ron Clarke
1966 Kingston

3 Miles SILVER 12:59.2
6 Miles SILVER 27:39.4
Marathon DNF
1970 Edinburgh
5000m 5th 13:32.4
10000m SILVER 28:13.4

Tony Cook
1962 Perth

3 Miles 12th 14:17.0
6 Miles DNF
1966 Kingston
6 Miles DNF
Marathon DNF

Duane Cousins
1998 Kuala Lumpur

50km Walk SILVER 4:10.30
2002 Manchester
50 Km Walk 4th 4:09.59

Robert Decastella
1982 Brisbane

Marathon GOLD 2:09.18

Debbie Flintoff-King
1982 Brisbane

400m Hurdles GOLD 55.89
4*400m SILVER
1986 Edinburgh
400m Hurdles GOLD 54.94
400m GOLD 51.29
4*400m
1990 Auckland
400m Hurdles SILVER 56.00
4*400m SILVER

Tim Forsyth
1994 Victoria

High Jump GOLD 2.32
1998 Kuala Lumpur
High Jump BRONZE 2.28

Wendy Hayes
1958 Cardiff

100yds 4th Semi 10.9
80m Hurdles 5th 11.2
4*100yd relay SILVER

Benita Willis
2006 Melbourne

10000m 4th 31:58.08

Kris McCarthy
2002 Manchester

800m BRONZE 1:46.79

Domenic McGrath
1998 Kuala Lumpur

50km Walk BRONZE 4:12.52

Gary Minihan
1982 Brisbane

400m BRONZE 46.68
4*400m SILVER

Shane Naylor
1990 Auckland

100m 5th in Rd 2 10.68
1994 Victoria
4*100m SILVER

Julian Paynter
1994 Victoria

5000m INJ

Lawrie Peckham
1962 Perth

High Jump 6th 2.03
1966 Kingston
High Jump GOLD 2.08
Triple Jump 18th 13.13
1970 Edinburgh 
High Jump GOLD 2.14
1974 Christchurch
High Jump SILVER 2.14

Vin Plant
1974 Christchurch

110m Hurdles 8th 14.89

Michael Power
2002 Manchester

5000m 8th 13:34.04

Susie Power
2002 Manchester

10000m BRONZE 31:32.20

Ray Rigby
1974 Christchurch

Shot Put 6th 16.98

Rohan Robinson
1990 Auckland

400m Hurdles 5th in Rd 1 51.05
1994 Victoria
400m Hurdles 5th 49.76
1998 Kuala Lumpur
400m Hurdles SILVER 48.99

Pat Scammell
1982 Brisbane 1500m

10th 3:46.62
1986 Edinburgh
800m 6th 1:45.36
1500m 6th 3:55.28
1990 Auckland
1500m 11th 3:50.47
1994 Victoria
1500m 10th semi 4:01.95

Erica Sigmont
2006 Melbourne

800m 3rd in Ht 2:05.37

Kate Smyth
2006 Melbourne

Marathon 7th 2hr 38.30

Eliza Stankovic
2006 Melbourne

800m EAD T54 SILVER 1:49.62

Anna Thompson
2002 Manchester

5000m 9th 15:43.92
2006 Melbourne
10000m 5th 32:27.74

Trevor Vincent
1962 Perth

3000m Steeple GOLD 8:43.4

Sean Wroe
2006 Melbourne

400m 4th in Ht 46.17
4*400m Relay Semi GOLD